Online marketing valamint online pr tréningek és tanácsadás marketingkommunikációs döntéshozóknak You can subscribe to this discussion group using an RSS feed reader. 

Damjanovich Nebojsa

online kommunikációs tanácsadó és tréner

7 ellenőrző kérdés
e-mail hírlevél tervezésnél és üzemeltetésnél - eBook


Most ajándékként ezt a tippekkel tele, 21 oldalas eBook-ot kapja INGYEN ha feliratkozik a hírlevelemre!

"Nélkülözhetetlen lépések az e-mail hírlevél üzemeltetésében"
Egy olvasó

Nyomtatható verzió
Nyomtatás
Blog használata az online pr-ben
Online pr

Néhány héttel ezelőtt írtam egy cikket arról, hogy van-e értelme a vállalati blog-nak. Sokak számára ez érdekes téma volt, aminek igazán örülök. Az utóbbi időben találkoztam néhány példával és ötlettel, amelyeket most megosztanék veletek.

Bizonyára már találkozott a blog kifejezéssel, ami tulajdonképpen gyakran frissített, egyszerűsített weboldalt jelent. A legfrissebb bejegyzés az elejére kerül, alatta pedig a többi bejegyzés található időbeni sorrendben. Leginkább egy szerző áll egy blog mögött és szinte mindegyiknél naptár is található, mely megkönnyíti az archívum elérését, azaz használatát.

Vannak, akik online naplónak nevezik, mert a használata annyira egyszerű, hogy a frissítés gyakorlatilag pár percet vesz igénybe, ami napló írásnál hasznos. Mások megpróbálnak egy-egy témát körbejárni és a saját, gyakran cenzúrázatlan stílusukban megírni a nagyvilágnak gondolataikat, de vannak, akik üzleti lehetőséget látnak benne. Nyugaton a legnagyobb vállalatok is megmozdultak a blog irányába és vannak példák CRM, online pr vagy marketing és értékesítés segédeszközként való használatra.

A blog-nak erős politikai karriert is jósolnak, és nem csak az Egyesült Államokban, ahol az elnökjelölteknek több blog-ja is található, hanem az itthoni terepen is. Jó példa erre a Demszky Gábor főpolgármester blog-ja.

A szükséges szoftvert meg lehet venni, de kis befektetéssel akár havonta bérelhető. Íme néhány nagy név a blog piacon (szolgáltató és/vagy szoftverértékesítő): Radio Userland, Movable Type, PMachine, Blogger, LiveJournal, TypePad vagy BigBlogtool.

Blog és az online pr
Május elején szemináriumot és workshop-ot tartottam online pr témában, ahol a résztvevő cégek egyetértettek velem abban, hogy a blog költséghatékony és gyors kommunikációs eszköz a belső és a külső pr-ben egyaránt. A probléma csak az, hogy a "hagyományos" blog-írás szabályai szerint az írás stílusa informális, ami elképzelhetetlen a direkt vállalati pr-ben. A második gond szerkesztőségi természetű és az információ ellenőrzésre vonatkozik, azaz blog-ok esetében nagyon ritka a szerkesztőségi cenzúra, ami megfelelő hivatkozások, és források mellőzésnél bizalomhiányt okozhat az olvasók körében.

Ahogyan a következő példák is bizonyítják, a blog-nak azonban van jövője a vállalati kommunikációban. A kérdés csak az, hogy a cég mennyire kreatív illetve új technológia orientált.

Blog a belső pr-ben
Több külföldi közép- és nagyvállalat a blog-ot belső hírlevélként használja. Ezek a cégek még nem rendelkeznek intranettel és a költségek megtakarítása érdekében ezt az eszközt választottak a céges hírek közvetítésére. Leginkább a HR osztály együttműködésével ilyen blog-ok a cég üdülési lehetőségeit ajánlják alkalmazottaiknak, de nem ritka a példa arra, hogy a blog oldalain publikálnak részleteket a megszerzett új ügyfelekről vagy értesítéseket az úgynevezett "sétáló menedzsment" programokról, amikor a gyártulajdonos úgy dönt (vagy inkább a pr-ese), hogy megszeretné nézni, mit is csinál az a sok ember, akit havonta fizetni kell.

Blog a külső pr-ben
Az első példában (belső pr) egy jelszóval védett, zártkörű blog-ot képzeljenek el, mely természetesen csak a vállalat alkalmazottainak szól. A külső pr esetében középméretű cégek sajtószobát, nagycégek pedig a vállalati website-on már létező sajtószoba mellett, rögtönzött "kis-sajtószobát" készítenek egy-egy céges esemény, promóció (roadshow), szponzoráció vagy mecenatúra alkalmából. Ilyen módon nagyobb médiatámogatást biztosítanak a már hagyományos eszközök használata mellett.

A NOKIA az egyik új mobiltelefon bevezetőkampányában több európai országban a szponzoráció mellett, pr cikkeket is elhelyezett olyan blog-okon, amelyeken a "véleményvezérű" célcsoportok találhatóak. A nemrég lezajlott kampányról a jövőben még írni fogok.

Rögtönzött válságkommunikációs hírcsatornát és online központot hoznak létre blog segítségével az előrelátó cégek, arra hivatkozva, hogy a leginkább szöveg alapú blog kitűnő eszköz olyan esetekben, amikor valamilyen válság miatt sok látogató egyszerre szeretné elérni a vállalati website-ot. Ilyenkor ugyanis, a sok látogató leterhelné a sávszélességet és a website nem/vagy nagyon nehezen jelenne meg, sok bosszúságot (és némely esetben pánikot) okozva az érdeklődőknek. Az előre előkészített blog, amely erre a célra telepített szerveren "bevetésre vár", a legtökéletesebb megoldás a média és más vállalati célcsoportok részére. Ilyen blog tervezése és karbantartása a válságkezelési kézikönyv kiegészítő része lehet.

(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!

Nyomtatható verzió
Nyomtatás

Az ügyfeleim többek közt a Vodafone, a NOKIA, a HVB Bank, a Raiffeisen Bank, a GlaxoSmithKline, a Bayer, a Richter Gedeon, a Teva, az AstraZeneca, az MSD, a DHL, a Procter & Gamble, a UPC, az Air France, a Vatera, az Office Depot, a Junior Achievemen és a ColourBird.com találhatóak.

Belső tréningek téméi

Online konverzió
KPI és a ROI
Internet branding
Internet stratégia
Keresőmarketing
E-mail marketing
Online marketing
Online PR
Online reklám
Piac- és közvéleménykutatás 
Webanalitika
B2B marketing
B2C marketing
E-kereskedelem

"Nebojsa megbízható szakmai tapasztalata többször bizonyított olyan speciális iparágban is mint, amilyen a gyógyszeripar"
Bakator Szilvia,
Bayer Hungaria