Online marketing valamint online pr tréningek és tanácsadás marketingkommunikációs döntéshozóknak You can subscribe to this discussion group using an RSS feed reader. 

Damjanovich Nebojsa

online kommunikációs tanácsadó és tréner

7 ellenőrző kérdés
e-mail hírlevél tervezésnél és üzemeltetésnél - eBook


Most ajándékként ezt a tippekkel tele, 21 oldalas eBook-ot kapja INGYEN ha feliratkozik a hírlevelemre!

"Nélkülözhetetlen lépések az e-mail hírlevél üzemeltetésében"
Egy olvasó

Nyomtatható verzió
Nyomtatás
Észrevételek: Tisztelt Damjanovich Úr!
Online pr

Érdekesnek és tanulságosnak találtam a blogján megjelent bejegyzéseket. A blog használata az Online pr-ben című bejegyzéséhez szeretnék néhány megjegyzést fűzni.

A probléma csak az, hogy a "hagyományos" blog-írás szabályai szerint az írás stílusa informális, ami elképzelhetetlen a direkt vállalati pr-ben.

A nagy informatikai szektorban dolgozó cégek, mint a Microsoft és a Macromedia, amelyek egyébként az  élen járnak a blog PR-es alkalmazása területén is, már létező megoldásokat dolgoztak ki az Ön által említett első problémára. A Macromedia is és a Microsoft is hivatalosan támogatja a vezető fejlesztőik és menedzsereik által írt blogokat, amelyek egyrészt jellemzően személyes hangvételűek, másrészt közvetítik a cég üzeneteit az olvasóközönség felé, anélkül, hogy, rombolnák a brand-et, hisz attól jól elkülönülnek egyrészt dizájn és URL  szempontjából, másrészt az oldalakon rendre megjelenik a következő üzenet.

"The views expressed on this website/weblog are mine alone and do not necessarily reflect the views of my employer."

Mint azt Ön is írja, a blogok alapvető tulajdonsága az informalitás. Ezt véleményem szerint nemcsak, hogy nem lehet megkerülni, de nem is szabad. A blogok pontosan azért alkalmazhatóak feltűnően jól a vállalati PR-ben, mert személyek között hoznak létre kapcsolatot, vagyis elsősorban újdonságuk nem abban keresendő, hogy kiváltják, vagy megreformálják a meglévő PR eszköztár egy részét - bár ezt is teszik - , hanem abban, hogy új teret nyitnak meg a PR számára, amelynek nagy problémája, hogy az emberek nem bíznak meg még azokban a cégekben sem, amelyekhez egyébként lojálisak. Az emberek ugyanakkor a legjobb evangelizálók. Ők mondják meg másoknak, hogy milyen filmet nézzenek, milyen kocsit vegyenek, melyik céget szeressék, melyiket gyűlöljék.

A blog - vállalatok által is kihasználható - legnagyobb előnye véleményem szerint emiatt leginkább a személyes kapcsolatok kialakításában van. A céget képviselő blogger lényegében egy kihelyezett bástya lehet, aki a blogoszférában autentikus véleményt formál a cégről illetve felfogja a céggel kapcsolatos üzeneteket, legyenek azok akár kritikák, akár dicséretek. Eközben emberi kapcsolatokat építhet ki, meggyőzheti a véleményformálókat, a véleménykereskedőket, véleménybrókereket.

A blogok felhasználásával kapcsolatban a Macromedia nagyon komoly eredményekről számolt be, de a Microsoft új fejlesztői oldala, a Channel 9 is bejegyzésenként 7000 letöltést is produkál, amiben Robert Scoble, a Microsoft vezető bloggere szerint nagy szerepet játszanak azok a személyes kapcsolatok, amelyek a véleménybrókerekhez fűzik.
Visszatérve az Ön által felvetett eredeti problémához, a Google az első olyan nagy cég - tudomásom szerint - amelyik hivatalos blogban is személyes hangvételt követ. Érdemes lesz követni az eredményeiket.

A második gond szerkesztőségi természetű és az információ ellenőrzésre vonatkozik, azaz blog-ok esetében nagyon ritka a szerkesztőségi cenzúra, ami megfelelő hivatkozások és források mellőzésnél bizalomhiányt okozhat az olvasók körében.

A második probléma amit említ, hogy a blogok bejegyzései szerkesztői felügyelet nélkül jelennek meg. Gondolom itt a hivatalos internetes megjelenésbe ágyazott weblogokra gondol. Meg kell jegyeznem, hogy ez a probléma kikerülhető. Létezik több olyan tartalommenedzsment rendszer is - például a Drupal www.drupal.org -, amely az akadémiai publikálásból is ismert peer-review rendszert integrál magába. Ennek egyik lehetséges működési elve a következő. A bejegyzéseket megjelenésük előtt szavazásra bocsájtják. Amint a szavazati pontszámok átlaga meghalad egy bizonyos értéket a bejegyzés automatikusan  megjelenik a blogban. Létezik más, kevésbé demokratikus elbírálási lehetőség is, például különleges jogosítványokkal felruházott személyek - mondjuk a vezető PR-es - kinevezése, akik engedélyezik az anyagok megjelenését. A technika jelenlegi szintjén mindkét változat megvalósítható.

Üdvözlettel,

Dobó Mátyás

A levél szövegét felmásoltam a www.klog.freeblog.hu -n elérhető blogomba.

A következő bejegyzést a Macromedia egyik weblogjáról szedtem le.

(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!

Nyomtatható verzió
Nyomtatás

Az ügyfeleim többek közt a Vodafone, a NOKIA, a HVB Bank, a Raiffeisen Bank, a GlaxoSmithKline, a Bayer, a Richter Gedeon, a Teva, az AstraZeneca, az MSD, a DHL, a Procter & Gamble, a UPC, az Air France, a Vatera, az Office Depot, a Junior Achievemen és a ColourBird.com találhatóak.

Belső tréningek téméi

Online konverzió
KPI és a ROI
Internet branding
Internet stratégia
Keresőmarketing
E-mail marketing
Online marketing
Online PR
Online reklám
Piac- és közvéleménykutatás 
Webanalitika
B2B marketing
B2C marketing
E-kereskedelem

"Nebojsa megbízható szakmai tapasztalata többször bizonyított olyan speciális iparágban is mint, amilyen a gyógyszeripar"
Bakator Szilvia,
Bayer Hungaria