Online marketing valamint online pr tréningek és tanácsadás marketingkommunikációs döntéshozóknak You can subscribe to this discussion group using an RSS feed reader. 

Damjanovich Nebojsa

online kommunikációs tanácsadó és tréner

7 ellenőrző kérdés
e-mail hírlevél tervezésnél és üzemeltetésnél - eBook


Most ajándékként ezt a tippekkel tele, 21 oldalas eBook-ot kapja INGYEN ha feliratkozik a hírlevelemre!

"Nélkülözhetetlen lépések az e-mail hírlevél üzemeltetésében"
Egy olvasó

Nyomtatható verzió
Nyomtatás
Hazai online reklám: minden egy helyen!
Online reklám

Az idei évben a hazai online hirdetési piac várhatóan több, mint 2 %-ot fog kihasítani magának a hazai hirdetési piacból. Ez több, mint 2 milliárd forint éves forgalmat fog egész évre jelenteni. Emellett a piac folyamatosan növekszik, más ágazatokat meghaladó mértékben évről-évre várhatóan többet fognak költeni az interneten hirdetésre a cégek.

Egy ilyen növekvő piacon természetes, hogy egyre több lehetőség kínálkozik a hirdetési pénzek elköltésére. Így fontos, hogy pontos piaci információkkal rendelkezzenek az interneten hirdető cégek és ügynökségek. Ebben segít a Magyar Online Hirdetési Adatbázis, amelyről Szabó Gáborral, az üzemeltető cég ügyvezetőjével beszélgetünk.

DN: MOHA, vagyis Magyar Online Hirdetési Adatbázis: érdekesnek hangzó név, de mit is takar ez pontosan?

SZG: Elég pontosan fedi a név a tartalmát: a hazai portálok, online szolgáltatások hirdetési árait gyűjtöttük össze egy adatbázisba. Így egységesen szerkesztve lehet keresni a különböző hirdetések árai között.

DN: Ez azt jelenti, hogy az összes hazai internetes oldal hirdetési árait itt meg lehet találni?

SZG: A teljességre törekszünk, és mára minden fontos oldal adatai elérhetőek. Természetesen fokozatosan növekszik az adatbázis, ráadásul ha a felhasználóink nem találnak valamilyen adatot, akkor azt rövid idő alatt pótoljuk. Jelenleg több, mint 150 önálló címmel rendelkező oldal adatai elérhetőek nálunk.

DN: Egy ilyen adatbázisnál nagyon fontos a megbízhatóság. Ezt mivel sikerül a MOHA esetében elérni?

SZG: A megbízhatóság nálunk két dolgot jelent: egyrészt a megbízható forrást, másrészt a folyamatos frissességet. Csak olyan adat kerül a MOHÁ-ba, amit az egyes oldalak fenntartói küldenek el nekünk, azaz nem csak egyszerűen lemásoljuk azt, ami az interneten található a médiaajánlatokban. A folyamatos frissességet egyrészt az adatbázisban található oldalak garantálják, hiszen általában értesítenek bennünket az árváltozásokról, másrészt szoftveres módszerrel mi is figyeljük a médiaajánlatokat, történik-e változás.

DN: A legtöbb oldal hirdetési ára az interneten megtalálható. Miben több a MOHA annál, mintha egyszerűen megnéznénk az egyes oldalakon a hirdetési árakat?

SZG: Igen, ez egy alapvető kérdés. Nagyon sok mindenben, elmondani is nehéz! Először is néhány oldal (pár jelentősebb is) nem teszi közzé a hirdetési árait, de ezen oldalak aktuális adatai nálunk elérhetőek. Ez akkor, ha éjszaka vagy hétvégén kell valami információhoz jutni, vagy nagyon kevés az időnk, fontos lehet. Másrészt a szolgáltatás adatbázis jellege miatt sokkal gyorsabb összeszedni a hirdetési árakat akkor, ha nem csak egy-kettő, hanem akár 10-15 helyen akarunk hirdetni. Az is fontos szempont, hogy lehetőség van arra, hogy csak a bennünket érdeklő hirdetési formák adatait gyűjtsük össze. Ráadásul a MOHA ötleteket is adhat: van olyan keresési mód, ahol témakör alapján lehet az oldalakat kilistázni, így ha például sport témájú oldalakon akarunk hirdetni, akkor a lista alapján olyan szolgáltatást is találhatunk, amit esetleg eddig nem is ismertünk! Az előfizetők elmenthetik a számukra legfontosabb keresési szempontokat, és ezen lekérdezések eredményét egy gombnyomás után megkapják egy táblázatban. Röviden összefoglalva a Moha sok munkát és időt segít megtakarítani. 

DN: Az adatbázisban csak hirdetési árak vannak, vagy ennél többet is meg lehet tudni?

SZG: Egyik erőssége a MOHÁ-nak az, hogy az árak mellé olyan információkat is teszünk, amelyek segítik a kampányok tervezését: oldalleírásokat, és ahol elérhető látogatottsági adatokat és minden olyan egyéb információt, amit a portálok átadtak nekünk, például cégadatokat, kapcsolattartók elérhetőségeit.

DN: Az adatokat milyen formában lehet megkapni az adatbázisból?

SZG: Az adatbázis az interneten keresztül érhető el, így természetesen a legegyszerűbb formátum egy listázás, ami normál weboldalon jelenik meg. Ami talán a leghasznosabb, a kapott adatokat lekérhetjük táblázatba rendezve, akár úgy hogy Excel táblázatban jelenjenek meg a kért adatok. Így a kapott adatokat könnyen kezelhetjük, számításokat végezhetünk rajtuk.

DN: Ez így nagyon hasznosnak és impozánsnak hangzik, gondolom nem kis fejlesztés áll mögötte. Milyen feltételekkel lehet használni az adatbázist?

SZG: A portálok számára a bekerülés ingyenes. Azok, akik használni szeretnék a szolgáltatást, elő kell hogy fizessenek rá.

DN: Ez az előfizetés nem riasztó az érdeklődőknek? Kinek ajánlják a Magyar Online Hirdetési Adatbázist?

SZG: Az előfizetéses rendszer szükséges. Ezzel tudjuk azt elérni, hogy a portálok ingyen kerüljenek az adatbázisba és így teljes lehessen szolgáltatás, és ez kell ahhoz is, hogy folyamatosan tudjuk fejleszteni a MOHÁ-t. Az adatbázist mindazoknak ajánljuk, akik kapcsolatba kerülhetnek az internetes hirdetésekkel: online ügynökségeknek - tervezőknek és vásárlóknak - a gondosabb tervezést segítendő, offline ügynökségeknek, hogy legyen független támaszuk az információk beszerzésére, portáloknak, hogy pontos képet kapjanak a konkurenciáról, és PR ügynökségeknek is, hiszen az őket érdeklő megjelenési formák árai, információi is elérhetőek.

DN: Végül már csak abban segítsen nekünk: hol tudjuk az interneten megtalálni a szolgáltatást?

SZG: A MOHA a cégünk onlinemarketing portálján keresztül érhető el: mindenkit szeretettel várunk a http://onlinemarketing.hu oldalon!

(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!

Nyomtatható verzió
Nyomtatás

Az ügyfeleim többek közt a Vodafone, a NOKIA, a HVB Bank, a Raiffeisen Bank, a GlaxoSmithKline, a Bayer, a Richter Gedeon, a Teva, az AstraZeneca, az MSD, a DHL, a Procter & Gamble, a UPC, az Air France, a Vatera, az Office Depot, a Junior Achievemen és a ColourBird.com találhatóak.

Belső tréningek téméi

Online konverzió
KPI és a ROI
Internet branding
Internet stratégia
Keresőmarketing
E-mail marketing
Online marketing
Online PR
Online reklám
Piac- és közvéleménykutatás 
Webanalitika
B2B marketing
B2C marketing
E-kereskedelem

"Nebojsa megbízható szakmai tapasztalata többször bizonyított olyan speciális iparágban is mint, amilyen a gyógyszeripar"
Bakator Szilvia,
Bayer Hungaria