Online marketing valamint online pr tréningek és tanácsadás marketingkommunikációs döntéshozóknak You can subscribe to this discussion group using an RSS feed reader. 

Damjanovich Nebojsa

online kommunikációs tanácsadó és tréner

7 ellenőrző kérdés
e-mail hírlevél tervezésnél és üzemeltetésnél - eBook


Most ajándékként ezt a tippekkel tele, 21 oldalas eBook-ot kapja INGYEN ha feliratkozik a hírlevelemre!

"Nélkülözhetetlen lépések az e-mail hírlevél üzemeltetésében"
Egy olvasó

Nyomtatható verzió
Nyomtatás
Interaktív ügynökségek az idei online reklámszezonról
Online reklám

2003. október 28-29-én megtartották az Internet Hungary negyedik rendezvényét, ami alkalmat kínált egy ügynökségi körkérdéses interjúra. Az említett esemény mellett, beszélgetőtársaim nyilatkoztak a fontos szakmai kérdésekről is, mivel közeledik az év vége és a jövő évi tervezések időszaka. Íme az interjú:

A résztvevők:
- Novák Péter, Kirowski (NP)
- Tóth Gábor, OMD Interactive (TG)
- Soós Gergely, Neo Interactive (SG)
- Damjanovich Nebojsa, szerkesztő (DN)

DN: Hogyan értékelitek az Internet Hungaria 2003-as rendezvényt, és melyik részét emelnétek ki, amely különösen érdekes és hasznos volt?

NP: A konferencia évről-évre változik, ennek az évnek a pozitív hangulata a legfontosabb változás az elmúlt évhez képest.

TG: Hasznos volt, mert egy helyen meg lehetett ismerni az internet szakma különböző területein tevékenykedő cégek, valamint a politikusok véleményét és jövőképét.  Marketing szempontból csalódást jelent, hogy a hirdetők nem igazán képviseltetik magukat, bár a rettentően szerteágazó tematika miatt, ez nem túl meglepő.

SG: A konferencia számomra leghasznosabb része az előadások közötti (alatti) személyes beszélgetések, amikor lehetőség van valós szakmai eszmecserére is, de természetesen kötetlen, sokszor baráti légkörben.

DN: Milyen változásokat hozott a 2003-as év az online reklámszakmában?

NP: Hadd fókuszáljak válaszomban kizárólag az internetre: ezen a területen a növekedés, mégpedig az előzetes várakozásoknál jelentősebb növekedés a legfontosabb.

TG: A kulcsszó a stabilizálódás volt.  Az elmúlt évek szárnypróbálgatásai után, úgy tűnik, hogy a digitális média eszközök kezdik megtalálni helyüket a médiamixben.  A legfőbb kérdés már nem az, hogy használjuk-e az internetet, hanem az, hogy miképpen lehet a hatékonyságot maximalizálni.

SG: Egyértelmű növekedést a forgalomban és a hirdetők számában, visszatérést egy-két korábban erősen reklámozó, később el-eltűnő iparágban (bank, biztosító, IT). A kampányjellegű hirdetések mellett egyre erősebbek a szponzorációs vagy hosszabb távú, egy-egy nagyobb médiumra épülő megjelenések. A saját munkáinkat nézve említhetem a targetálási lehetőségek mind erősebb kihasználását, a hatékonyságnövelő eszközök, megoldások tudatos keresését és alkalmazását, kreatív téren pedig az üzenetre specializált kreatív megoldások alkalmazását (és nem fordítva). Ezen kívül új területeket is bevontunk az eszköztárunkba, mint például a gerillamarketing vagy a webrádiókban, webtévén való megjelenés, amely utóbbi a szélessávú internet elterjedése révén egyre aktuálisabb. Ezen oknál fogva mind jellemzőbbek a látványos, rich médiás megoldások is.

DN: Szerintetek mely online reklámformátumok voltak a leghatékonyabbak 2003-ban és miért?

NP: A nagyobb, látványosabb, kreatívabb, innovatívabb. A Kirowski által hazánkban először alkalmazott un. portál takeover típusú hirdetést ebben az évben több hirdető is alkalmazta. Mindezek mellett a hosszabbtávú, tartalom együttműködésekre épülő megoldások bizonyultak igen hatékonynak.

TG: Megítélésünk szerint a leghatékonyabb eszközöket két csoportba lehet osztani.
- A megjelenés alapú hirdetések közül leghatékonyabban azok működtek, amelyeknek sikerült áttörni a kedvelt site-okon egyre inkább megjelenű clutteren: layerek, pop-underek, extra méretű hirdetések.
- A másik nagyon fontos fejlemény a teljesítmény alapú kampányok további térnyerése.  Egyre többször kattintás vagy regisztráció alapú kampányokat futattnak a hirdetők.

SG: Linkmegjelenések, mert költséghatékonyak és nem érzékelik reklámnak a felhasználók, valamint a layeres megoldások (pl. shaped pop-up), amelyek nem csupán figyelemfelkeltőek, hanem sokszor még szórakoztatóak is.

DN: Mennyire változtak az ügyfelek igényei az évek folyamán, és milyen irányban?

NP: Az igények folyamatosan változnak, egyre komolyabb elvárásokat fogalmaznak meg a digitális médiával kapcsolatban. A piac fejlődését leginkább az mutatja meg, hogy egyre több hirdetőnél kiemelt figyelmet kap ez a csatorna, ők megpróbálják az interaktív marketinget aktivitásuk szerves részévé tenni.

TG: Az igények mindenképpen a hatékonyság mérésének az irányában változtak.  Nem elég azt mondani, hogy a tervezett impression mennyiség teljesült, azt kell bemutatni, hogy miképpen befolyásolta az online kampány a hirdetett brand megítélését.

SG: Az ügyfelek igénye alapvetően mindig ugyanaz volt és lesz: a leghatékonyabban szeretnék eljuttatni az üzenetüket a fogyasztókhoz. Természetesen a megoldásokra vonatkozóan mindig vannak aktuális "divatok", amelyek befolyásolhatják az egy-egy kampánnyal kapcsolatban előzetesen megfogalmazott igényeket is. Ami viszont hosszabb távú tendencia, hogy az online szerepe folyamatosan növekszik, és ennek megfelelően egyre szélesebb körű tájékoztatást igényelnek etéren is az ügyfelek.

DN: Készültök-e az ünnepi reklámszezonra?

NP: Igen.

TG: Vannak olyan ügyfelek, akik elő fognak állni speciális ünnepi kommunikációval, de nem hiszem, hogy egész évet tekintve kiemelkedő szerepet kapnának. Korábbi évekhez hasonlóan a december visszafogottabb lesz, mint szeptember-november periódus.

SG: Nem különösebben. Ami viszont előzetes felkészülést, tervezést igényel, az már az ügyfelek jövő évi online megjelenési stratégiája.

(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!

Nyomtatható verzió
Nyomtatás

Az ügyfeleim többek közt a Vodafone, a NOKIA, a HVB Bank, a Raiffeisen Bank, a GlaxoSmithKline, a Bayer, a Richter Gedeon, a Teva, az AstraZeneca, az MSD, a DHL, a Procter & Gamble, a UPC, az Air France, a Vatera, az Office Depot, a Junior Achievemen és a ColourBird.com találhatóak.

Belső tréningek téméi

Online konverzió
KPI és a ROI
Internet branding
Internet stratégia
Keresőmarketing
E-mail marketing
Online marketing
Online PR
Online reklám
Piac- és közvéleménykutatás 
Webanalitika
B2B marketing
B2C marketing
E-kereskedelem

"Nebojsa megbízható szakmai tapasztalata többször bizonyított olyan speciális iparágban is mint, amilyen a gyógyszeripar"
Bakator Szilvia,
Bayer Hungaria