Online marketing valamint online pr tréningek és tanácsadás marketingkommunikációs döntéshozóknak You can subscribe to this discussion group using an RSS feed reader. 

Damjanovich Nebojsa

online kommunikációs tanácsadó és tréner

7 ellenőrző kérdés
e-mail hírlevél tervezésnél és üzemeltetésnél - eBook


Most ajándékként ezt a tippekkel tele, 21 oldalas eBook-ot kapja INGYEN ha feliratkozik a hírlevelemre!

"Nélkülözhetetlen lépések az e-mail hírlevél üzemeltetésében"
Egy olvasó

Nyomtatható verzió
Nyomtatás
Keresőmarketing címszavakban
Keresőmarketing

Ezzel a szakmai szótárral azoknak szeretnék segíteni, akik első lépéseiket teszik a keresőmarketing kanyargós útján. Néhány szónak más jelentései is vannak, de én itt a keresőmarketingben használatos értelmezést adom meg.

beérkező hivatkozás (inbound link) Olyan külső helyről érkező hivatkozás, amely az adott oldalra mutat, így forgalmat küld az oldalra. A beérkező, rámutató hivatkozásokat jónéhány kereső számolja, és figyelembe veszi az oldal értékességének megállapításakor.

belépőoldal (doorway, gateway) Olyan, kifejezetten a keresőmotorok igényei szerint kialakított oldal, amelyet regisztrálunk a keresőkbe. Általában ezeket az oldalakat úgy alakítják ki, hogy nagyobb súllyal szerepeljenek rajta azok a szavak, amelyekre jó helyezést szeretnének elérni. Előfordulhat az is, hogy a látogatók számára kifejezetten zavaró tartalmú oldalt hoznak létre a fenti célra.

Több oka lehet ilyen oldalak létrehozásának: előfordulhat, hogy a meglévő webhely szerkezete nem engedi az adott keresőnek szóló, célzott tartalom kialakítását, de lehetséges, hogy a webhely tulajdonosa nem szeretné felfedni, milyen optimalizálási technikákat használ.

A keresőeszközök működéséből adódóan azonban ilyen, akár zavaró tartalmú oldal létrejöhet úgy is, hogy szándékunktól függetlenül a keresőeszköz nem a fő, vagy kategóriakezdő oldalainkat jeleníti meg a találati listában, hanem egy másik, a webhely szerkezetében mélyebben levőt. Ilyenkor a belépőoldal ez lesz.

Akár egyik, akár másik esetről van szó, figyeljünk arra, hogy belépőoldalunkról is el lehessen jutni a webhely főbb részeire, és tartalmazzon annyi információt, ami segíti látogatónkat a további tájékozódásban.

büntetés Amennyiben a keresőmotorok üzemeltetője bizonyos technikákat a találati lista megbízható kialakítására nézve veszélyesnek talál, büntetheti az ilyeneket használható oldalakat, webhelyeket. Egyszerűbb esetben csak rosszabb helyezéssel a találati listában, kirívóbb eszközök használatánál akár eltávolítással a találati listából.

csali Olyan oldalak készítése, amelyeket máshogy látnak a keresők, és máshogy a látogatók. Ezzel, a keresőmotorok által büntetett technikával megtévesztő tartalommal kerülhetnek be oldalak a találati listába.

dinamikus tartalom Olyan adatok a weboldalon, amelyek önmaguktól megváltoznak, akár egy adatbázis, akár a látogató által szolgáltatott adatok alapján. A keresőmotorok ugyan indexelik a dinamikus tartalmat is, de az URL utáni részével már eltérően bánnak.

fejléc (heading) Általában a keresőmotorok nagyobb súllyal veszik figyelembe a fejléc területén található információkat, éppen ezért oldalon belül a fejlécek használatával érdemes kiemelni a fontosabb szavakat. A fejléc területet a HTML-kódban a H1, H2, H3 stb. tagek jelölik.

framek Olyan HTML-technika, amellyel kettő vagy több, különálló HTML-dokumentumot lehet egy böngészőképernyőn megjeleníteni.
A framet használó oldalak nagy problémát okoznak a keresőmotoroknak, és nem mindig indexelik őket megbízhatóan, elsősorban a navigációs linkek másféle elhelyezése javíthat a helyzeten.

HTML (HyperText Markup Language) - a weboldalak tartalmát leíró speciális nyelv.

http (HyperText Transfer Protocol) - a webszerverek és a böngészőprogramok (kliensek) között használt kommunikációs protokoll.

indexelés Az a folyamat, amelynek során a keresőeszköz saját adatbázisában eltárolja az adott weboldal, webhely tartalmát vagy annak egy részét.

katalógus (directory) A katalógusok, ritkábban könyvtárak szerkesztők segítségével állítják össze tartalmukat. A szerkesztők az internet közösségétől regisztráció során kapott, valamint a saját területükről összegyűjtött hivatkozásokat szervezik kategóriákba. Ismertebb hazai katalógusok: Index Katalógus, Origo Katalógus, Startlap, és a nemzetköziek: Looksmart, Open Directory Project(DMOZ), Yahoo.

kattintás (click through) A keresőmotor találati listájában szereplő hivatkozásra (linkre) való rákattintás folyamata (a keresőmarketingben). A jó helyezés önmagában még kevés, csak akkor lesz értékes, ha aki keres, rá is kattint a keresőmotorban található hivatkozásunkra. Ehhez figyelemfelkeltő cím és pontos, érdekes leírás szükséges.

kulcsszó (keyword) A keresőeszközben elindított lekérdezést alkotó szó vagy szavak.

kulcsszósűrűség A weboldal azon tulajdonsága, amely megmutatja, hogy a rajta található szavak között milyen arányban fordulnak elő a számunkra fontosabb kulcsszavak. A keresőmotorok figyelembe veszik a kulcsszósűrűséget, amikor egy oldal helyét meghatározzák a találati listában.

keresőmotor (search engine) Adatbázis építéséhez speciális programokat, úgynevezett robotokat használó rendszerek. A találati lista összeállítása a begyűjtött adatok alapján folyamatosan fejlesztett algoritmussal történik.

keresőrobot (robot, spider) Azok a programok, amelyek bejárva webhelyünket, annak tartalmát elhelyezik a keresőeszköz adatbázisában.

leírás (description) A weboldalhoz, illetve webhelyhez kapcsolódó rövid, párszor száz betűnyi leírás, amely az oldal címével, illetve URL-jével együtt jelenít meg a keresőeszköz a találati listában. Néhány kereső a DESCRIPTION meta tagben megadott szöveget használja leírásnak, mások pedig az oldalon szereplő szövegből állítják össze. A katalógusok általában a regisztráció során megadott leírás szerkesztett változatát használják.

lekérdezés A keresőeszköz beviteli mezőjébe írt szó vagy kifejezés, amelyre válaszul a találati listát kapjuk.

megjegyzés A HTML forráskódban között szereplő kódrészlet, leírás. Ezeket a részeket a böngészőprogramok nem jelenítik meg, de a némely keresőmotor indexeli, és figyelembe veszi őket.

metakereső olyan kereső, amely a lekéréseket több másik, valódi keresőnek adja tovább, és azok összesített vagy egyedi találati listáját feldolgozva jeleníti meg saját találati listáját.

meta tag A HTML-kódban elhelyezkedő kódrészlet, amely az oldal jellemzőit, tartalmát írja le, kifejezetten az oldal besorolását megkönnyítendő. A KEYWORDS részben az oldalra jellemző kulcsszavakat, a DESCRIPTION részben az oldal rövid leírását helyezhetjük el. Régebben a keresők erőteljesen figyelembe vették az oldal rangsorolásákor, manapság inkább arra figyelnek, hogy vajon tényleg megtalálhatóak e az itt látható szavak a weboldal egyéb részeiben.

megtévesztő technikák minden olyan megoldás, ami megtéveszti a keresőmotort vagy a látogatót a webhely tartalmát illetően.

naplófájl Olyan állomány, amelyet a webszerver hoz létre, és tárolja benne a lekért állományok adatait, valamint a lekérés körülményeit. Ennek elemzéséből látogatottsági statisztikát készíthetünk, valamint megtudhatjuk, mikor járnak a keresőrobotok webhelyünkön, és milyen eredménnyel pásztázták végig oldalainkat.

oldalcím (title) A weboldal kódjának elején, a title tagben található szöveg. Ezt jelenítik meg a böngészőprogramok is saját ablakjuk tetején.

optimalizálás Az a folyamat, amelynek során a keresőmotor, valamint a webhely jellemzőit figyelembe véve úgy módosítjuk a weboldalakat, hogy a keresőmotor találati listájában jobb helyezést érjünk el.

PageRank Larry Page-ről, a Google egyik alapítójáról elnevezett érték, amelyet a Google használ több más jellemző mellett a webhelyek megbízhatóságának, ismertségének leírására.

regisztráció (submission) A keresőeszköz adatbázisába való bekerüléshez szükséges lehet a keresők által nyújtott regisztrációs űrlap kitöltése. Ennek pontos kitöltése a regisztráció. Ez önmagában még nem jelenti a bekerülést az adatbázisba vagy a találati listába.

rejtett szöveg A weboldalon csak a keresőmotorok által látható szöveg, amelyet a látogatók nem vesznek észre. Általában ezt a szöveg háttérszínűre változtatásával, vagy nagyon kis betűmérettel való megjelenítéssel érik el. A keresőeszközök büntetik az ilyen megoldásokat.

spam (a keresőmarketingben) Minden olyan megoldás, amely a normális szövegkörnyezetből kirívóan, túlsúlyosan szerepelteti a nekünk fontos kulcsszavakat a weboldal tartalmában.

találati lista A keresőkifejezések, kulcsszavak beírása után a keresőeszköz saját adatbázisából összegyűjti azon oldalakat, amelyek témája illeszkedik ezekhez. Az így létrejött oldalhalmazt saját védett algoritmusa alapján rendezve előállítja a találati listát, amelyben előrébb szerepelnek az algoritmus alapján megbízhatóbbnak ítélt, vagy a kifejezésre jobb választ adó oldalak.

A szótárat összeállította: Fazakas László, Arcanian

(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!

Nyomtatható verzió
Nyomtatás

Az ügyfeleim többek közt a Vodafone, a NOKIA, a HVB Bank, a Raiffeisen Bank, a GlaxoSmithKline, a Bayer, a Richter Gedeon, a Teva, az AstraZeneca, az MSD, a DHL, a Procter & Gamble, a UPC, az Air France, a Vatera, az Office Depot, a Junior Achievemen és a ColourBird.com találhatóak.

Belső tréningek téméi

Online konverzió
KPI és a ROI
Internet branding
Internet stratégia
Keresőmarketing
E-mail marketing
Online marketing
Online PR
Online reklám
Piac- és közvéleménykutatás 
Webanalitika
B2B marketing
B2C marketing
E-kereskedelem

"Nebojsa megbízható szakmai tapasztalata többször bizonyított olyan speciális iparágban is mint, amilyen a gyógyszeripar"
Bakator Szilvia,
Bayer Hungaria