Online marketing valamint online pr tréningek és tanácsadás marketingkommunikációs döntéshozóknak You can subscribe to this discussion group using an RSS feed reader. 

Damjanovich Nebojsa

online kommunikációs tanácsadó és tréner

7 ellenőrző kérdés
e-mail hírlevél tervezésnél és üzemeltetésnél - eBook


Most ajándékként ezt a tippekkel tele, 21 oldalas eBook-ot kapja INGYEN ha feliratkozik a hírlevelemre!

"Nélkülözhetetlen lépések az e-mail hírlevél üzemeltetésében"
Egy olvasó

Nyomtatható verzió
Nyomtatás
Keresőmotor vagy katalógus?
Keresőmarketing

Az e heti cikk vendégszerzője: Fazakas László - vezető tanácsadó (Arcanian Consulting)

Mivel az internetes keresést több különböző eszköz is segíti, ezért jónak látjuk bemutatni, milyen különbségek vannak közöttük.

Általánosságban annyi elmondható, hogy mind a keresőmotorok, mind a katalógusok az általunk beírt keresőszavak, illetve több szóból álló keresőkifejezések alapján állítják elő találati listájukat. Ebben a listában az adott keresőkifejezésre legjobb választ adó oldalak kerülnek előre.

Keresőmotor
A keresőmotor, vagy angol nevükön "search engine" "spider"-nek vagy "crawler"-nek nevezett programot használ a web világának felderítéséhez. Ezek a programok letöltik, majd megvizsgálják a talált weblapokat, majd egyszerűen az adatbázisukban található linkeket követve az oldalak tartalmából kivonatot készít. (indexelés). Jelenleg a keresők csak a közönséges linkeket tudják követni, tehát pl. Flash-be, JavaScriptbe stb. ágyazottakat csak elvétve.

Az indexelés során a weblapra jellemző főbb szavak, illetve kifejezések egy adatbázisba kerülnek. A kifejezéseken kívül eme adatbázis tartalmazza azt is, hogy milyen mértékben tartalmaz a kérdéses oldal "releváns", lényeges információt az indexelt kifejezésekkel kapcsolatban.

Az így összeállított, általában hatalmas méretű szógyűjteményben keresgélhetünk egy vagy több szóra, néhány keresőnél pedig akár emberi nyelven megfogalmazott kérdésre. A keresők közé soroljuk a Google-t, az Altavista-t, illetve ide tartozik még a hazai keresőmotor, a Vizsla, illetve a Góliátot. A Google keresőmotor hazai változata elérhető például a Korridoron keresztül is.

Fizetett hirdetések a találati listán kívül
Nagyon könnyű abba a hibába esni, hogy felesleges az oldalak optimalizása, egyszerűen megveszünk egy hirdetést a keresőmotorban, és máris ismertté válunk.

Ezen hirdetési helyek borsos áron kelnek el a jobb kifejezésekre, és tapasztalatunk szerint az első tíz találat között szereplő oldalra inkább kíváncsiak a Netizenek, mint a hirdetésekre...

Fizetett találatok
Vannak olyan, kifejezetten fizetett találatokkal működő motorok is, amelyekben az egyes kulcsszavakhoz tartozó találati listában vehetünk helyet magunknak. Ezen motorokba viszont csak így lehet bekerülni, és a jobban csengő kifejezéseknél a licitálás is magasabb összegről indul.

Fontos, hogy az Internet világában jól különválik az ingyenes, illetve a fizetős találati listákkal dolgozó motorok köre. Akinél fizetni kell a helyezésért, oda csak pénzzel juthatunk be, aki pedig ingyenes, ott semmi pénzért nem kerülünk be. Itt következik a keresőmarketing szakértők feladata.

Katalógus
Míg a keresőmotor akár saját maga is megtalálhatja webhelyünket, addig a katalógusok csak webhely tulajdonosok által beküldött oldalakkal foglalkoznak.

Miután elküldtük címünket egy katalógusba, itt az adott kategória szerkesztője vizsgálja meg oldalunkat. Amennyiben úgy itéli meg, hogy érdemes felvennie az általa szerkesztett kategóriába oldalunkat, akkor megteszi ezt. Érdemes megjegyezni, hogy igen sok, első ránézésre furcsa szempont alapján is értékelik oldalunkat. Például a Yahoo! szerkesztői nagyon fontosnak tartják, hogy webhelyünkön megtalálható legyen vállalkozásunk valódi címe is.

A katalógusok közé tartozik például a Yahoo!, a LookSmart, és az egyre népszerűbb Open Directory Project (DMOZ), itthonról pedig az Origó Katalógusát említeném meg.

Lényeges tudni, hogy a nagyobb keresőmotorok előszeretettel használják találati listájuk összeállításánál a webes katalógusokat.

(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!

Nyomtatható verzió
Nyomtatás

Az ügyfeleim többek közt a Vodafone, a NOKIA, a HVB Bank, a Raiffeisen Bank, a GlaxoSmithKline, a Bayer, a Richter Gedeon, a Teva, az AstraZeneca, az MSD, a DHL, a Procter & Gamble, a UPC, az Air France, a Vatera, az Office Depot, a Junior Achievemen és a ColourBird.com találhatóak.

Belső tréningek téméi

Online konverzió
KPI és a ROI
Internet branding
Internet stratégia
Keresőmarketing
E-mail marketing
Online marketing
Online PR
Online reklám
Piac- és közvéleménykutatás 
Webanalitika
B2B marketing
B2C marketing
E-kereskedelem

"Nebojsa megbízható szakmai tapasztalata többször bizonyított olyan speciális iparágban is mint, amilyen a gyógyszeripar"
Bakator Szilvia,
Bayer Hungaria