7 ellenőrző kérdés
e-mail hírlevél tervezésnél és üzemeltetésnél - eBook

Most ajándékként ezt a tippekkel tele, 21 oldalas eBook-ot kapja INGYEN ha feliratkozik a hírlevelemre!
"Nélkülözhetetlen lépések az e-mail hírlevél üzemeltetésében"
Egy olvasó
|
Linkstratégia lépésről lépésre
Keresőmarketing
Céljaitól függ a szükséges idő, pénz és energia, amit a linkkapcsolatok kiépítésére és a jó stratégia kidolgozására rá kell szánni. Foglalkozhat a témával heteket vagy hónapokat, a lépések amiket meg kell tennie, mindenképpen a következők:
1. Kinek a linkje mutat ránk - ma?
A Google.com-ot vagy origo/vizslát használva megtudhatjuk, hogy ebben a pillanatban mely website-ok linkje mutat ránk. A következőt gépelje be a keresősávba: link:www.onwebsiteneve.hu és nyomja meg a keresés gombot. A találatokban konkrét weboldalakat fog látni, ahonnan a link az ön weboldalára mutat. Ezeket aztán fel kell jegyezni oly módon, hogy minden sorban szerepeljen egy-egy website neve, URL-címe, rövid leírása és a PageRank-je (a Google vagy az AltaVista "Toolbar" nevezetű eszköze hasznos lehet a PageRank meghatározásánál). Minden ilyen oldal meglátogatásával megtudhatja, hogy milyen website-ról van szó, mi a tartalma, mi a PageRank-je és miért tette ki a linkünket (ha ez előtte nem volt megbeszélve).
2. Kinek a linkje mutat a versenytársainkra – ma? A fenti folyamat megismételhető a versenytársaink website-címeivel. Először, az eredmények megmutatják, hogy mennyi link mutat rájuk, és azok milyen PageRank-értékűek. Ezekből az adatokból feltételezni lehet az online marketingfelkészültségüket, és benchmarkot felállítani az ön stratégiájában. Ugyanezek a website-ok önnek is partnerei lehetnének, valószínűleg nem mindegyik, de mindenképpen próbálkozni kell. Az eredmények megismertetik a piaci szereplőkkel – ha eddig nem sikerült volna megismernia őket.
3. Hogyan értékeljük egy-egy versenytárs linkjét?
Ha például online szállodafoglalási rendszert üzemeltetünk, akkor ehhez a témához legjobban kapcsolódó website-okat kell keresni. Más szóval, ha a versenytársra mutató linkek website-jai:
- valami1.hu - katalógusszerű website, amely többek között a szállodákra is mutat, akkor ez közepes fontosságú lesz számunkra,
- valami2.hu - hírtartalmú website, ahol egyszer említették a versenytársunkat, alacsony fontosságú lesz számunkra,
- valami3.hu - utazásimagazin-website, amelynek célcsoportja megegyezik a miénkkel, magas fontosságú jelzést fog kapni.
Ezek után az eredményeket megint egy táblázatba célszerű beírni, éspedig a következőképpen: website URL-je, rövid ismertető, PageRank, prioritás.
Ennek a folyamatnak a végén két táblázatból kiderül, hogy jelenleg mely website-ok mutatnak önre (website-jára) és melyek a versenytársaira – esetleg az is kiderül, hogy miért.
4. Melyek azok a website-ok, amelyek ránk mutathatnak? A listáját következőképpen bővítheti:
- A versenytársak elemzésén túl, különböző kulcsszavakra és szócsoportokra rákeresve, megtalálhat más website-okat erről a területről. Versenytársainak elemzésével ez a csoport bővülhet.
- A világ legnagyobb katalógusaiban (about.com és a dmoz.org) szintén megtalál olyan website-okat, amelyek már az ottani regisztráció miatt is jó PageRank-kel rendelkeznek. Azok további forrásként szolgálhatnak.
- Minden más forrásból megtalált website tartalma is segíthet abban, hogy más website-okat felkutassunk, amelyek partnereink lehetnek.
Ezekkel az adatokkal kibővített táblázatunk már mutat egy irányt, amit követni kellene. Az egész elemzés nehéznek és hosszúnak tűnhet – az is. Nyugaton külön cégek foglalkoznak keresőmarketinggel. Nálunk még nem jött be ez a divat, de előbb-utóbb mindenkinek, aki website-ot üzemeltet, meg kell értenie, hogy linkstratégia nélkül nem "rúghat labdába".
5. Mely website-ok szeretnének ránk mutatni és miért?
A legegyszerűbb válasz az lenne, hogy az ön website-ja értékes tartalmat kínál az ő látogatóinak. Ilyen érték nélkül senki nem fogja megkeresni önt. Mindig, mindkét dologra oda kell figyelnie: a website-okra is, a látogatóikra is. Íme néhány ok, ami miatt más site-ok linket helyeznének el önnél:
- olyan tartalma van, ami érdekes lehet az ő látogatóinak
- olyan (online) szolgáltatása van, ami direkt segíthet nekik jobban kiszolgálni látogatóikat
- olyan cikket, elemzést vagy riportot publikált, amely értékes lehet az ő látogatói számára
- nagy szakmai katalógusa van erről az iparágról, ami szintén érdekes lehet más site-oknak
- kapcsolatuk lehet offline partnerség, amelynek keretében rendszeres online tartalomcsere is történhet
Szóval, gondolkozzon el azon, hogy ezek között melyek felelnek meg legjobban, melyeket lenne érdemes fejleszteni, az menyibe kerülne és mindez milyen eredményekkel járhat.
6. Milyen céljaink lehetnek a linkstratégiával?
Alapvető célok lehetnek:
- Megszerezni X számú linket, amely az oldalunkra mutat
- Megerősíteni a PageRank-értéket 2-ről 6-ra
- Generálni Y %-kal nagyobb látogatói forgalmat a website-on
- Utolérni az első 3 versenytársat (PageRank-értékben)
Ezek a célok a website-tal kapcsolatosak, és nem hatnak direkt az üzleti folyamatokra. Az üzleti célok, amelyeket linkkapcsolatokkal lehet elérni, a következők:
- Megnövelni az értékesítési konverziós arányt a website-on X%-kal úgy, hogy „értékesebb látogatókat” szerzünk meg. (egy horizontális portálon elhelyezett bannerkampány nem hozhat minőségi látogatót vagy csak nagyon csekély arányban, míg a linkkapcsolatok révén és más online eszközök használatával megnövelhetjük a "minőségi látogatók" arányát)
- Megtalálni legalább 3 stratégiai partnert, akiknek segítségével bejuthatunk az új piacokra
Ilyen célokat lehetséges elérni linkstratégiák révén, és ezek által megerősíteni a piaci pozíciót vagy kapukat nyitni új piacok felé.
7. Az Ön website-ja linkbarát?
Nézzen a potenciális partner szemével, aki az ön egyik weboldalára szeretne linkkel mutatni: lehetséges ez egyáltalán? Ha nem, akkor milyen problémákkal kell szembenéznünk?
Lehetőséget kell adnia más website-oknak arra, hogy linkek segítségével összekapcsolják akár az ön nyitóoldalát, a fő részeket vagy külön-külön dokumentumokat is saját oldalukkal. Ez azt jelenti, hogy:
- Minden fontos oldalnak vagy dokumentumnak saját URL-je kell, hogy legyen. A frameket és javascripeket kerülni kell, mert problémákat okozhatnak.
- Legalább a fő részeknek (weboldalaknak) a website-on kell oldalneveket és metaszavakat, -leírásokat adni.
Ebben a fázisban ön képet alkothat arról, hogy kik mutatnak linkkel a website-jára, kik a versenytársai és mi az ő linkértékük, lesz egy adatbázisa azokból a website-okból, amelyeket szeretne megkeresni, meg fog határozni linkstratégiai célokat és tisztában lesz azzal is, hogy a saját website-ja mennyire linkbarát.
8. Milyen típusú linkeket jelentethet meg a saját website-ján?
Megint csak logikusan gondolkozva, olyan linkeket kell megjelentetni, amelyek igazán értéket képviselnek a website-ja célcsoportja számára. Ha ezt az értéket ők is érzik, akkor többször visszajönnek önhöz, vagy talán berakják a site-ot a kedvencek közé, mert az ezentúl forrásként szolgál nekik.
Nem kell tartani attól, hogy a látogató a linkre rákattintva „elmegy” egy másik site-ra és ott jobb tartalmat talál, és ezért esetleg nem jön vissza hozzánk.
Ez a félelem érthető, de alábecsüli az internet-felhasználók intelligenciáját, mert ők több mint valószínű, más források után is kutatnának. Ha tehát segít nekik azzal, hogy értékes, releváns tartalmat és hasznos linkeket kínál fel, akkor kevesebb időt fognak tölteni a keresőeszközökben és többet önnél.
9. Újabb, önre mutató linkek kérése
Eddig valószínűleg megtalálta azokat a website-okat, amelyeknél saját linket szeretne elhelyezni. Egészen pontos elképzeléssel keresse fel őket azzal kapcsolatban, hogy MIÉRT szeretné elhelyezni a linket, és pontosan MELYIK aloldalban. Minden website-ot személyre szabott e-mail segítségével érdemes megkeresni, semmiképpen sem tömeges e-mail küldéssel valamelyik e-mail kiküldő szoftverből. A levélben szerepeljen:
- az ön bemutatkozása
- a címzett neve (ha megtalálja)
- a pontos URL-cím (aloldaluk) ahova szeretné a linket kihelyezni
- az előnyök rövid leírása, amiket az ő felhasználóik kaphatnak ezzel a kapcsolattal egyszerű linkkód, amit nekik be kell tenniük az oldalba
- az ön kapcsolattartója minden eléréssel
A megkereséseket (mivel sok lesz belőlük) jegyezze fel, és ne felejtse el megköszönni mindazoknak, akik a kérését teljesítették, illetve azoknak, akik további kérdésekkel fordultak Önhöz.
10. Az eredmények monitorozása és a ROI-számítások Az eredmények monitorozása (utóértékelése) fontos feladat. A linkstratégia megvalósítása után a következőket érdemes figyelni:
- Növekedett-e a PageRankje a keresőkben?
- Változott-e a benchmarkérték (ön és a versenytársai között)?
- Mi a siker aránya a link elhelyezésére felkért website-oknál?
- Vannak-e új site-ok amelyek linkkel mutatnak önre, anélkül hogy felkérte volna őket?
- A látogatói forgalom növekedésének mérése "ajánló" linkekből (a linkpartnerek hoznak-e látogatói forgalmat és mennyit)?
Ezeket a riportokat kb. havi rendszerességgel el kellene végezni, és ha szükséges, akkor változtatni a stratégián.
A ROI-t (Return on Investment, azaz befektetések megtérülése) kiszámítani nem lesz egyszerű feladat. Mindenesetre szüksége lesz egy erős naplófájl-elemző szoftverre (HitBox, WebTrends, NetTracker, IndexTools, WebtraffIQ vagy hasonló), hogy a sok különböző adat közt olyanokkal foglalkozzon, amelyek "ajánlólinkeket" (referrers) tudnak követni. Ez azt jelenti, hogy a szoftvernek szét kell tudni választania azokat a látogatókat, akik más website-nál elhelyezett linkre kattintva jöttek el hozzánk, azoktól, akik online kampányból vagy a website-név böngészőbe való begépelésével jutottak el hozzánk. Követni kell továbbá az új és a visszatérő látogatókat ahhoz, hogy a ROI-számításokat pontosan el tudjuk végezni. A következőket lehet és érdemes mérni:
- Történt-e és mennyi eladás/megrendelés a website-on direkt a linkpartneri kapcsolatból?
- Mely látogatók vásárolnak/rendelnek inkább: a linkpartneri kapcsolatokból érkezett látogatók, vagy más online reklámeszközökből érkezők?
- Találhatunk-e és mennyi visszatérő vásárlót/megrendelőt ezekből a linkkapcsolatokból?
- A website népszerűsítésére használt eszközök eredményeit.
Részlet a Keresőmarketing c. könyvből, mely bemutatója megtekinthető itt!
(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!
|
|
Az ügyfeleim többek közt a Vodafone, a NOKIA, a HVB Bank, a Raiffeisen Bank, a GlaxoSmithKline, a Bayer, a Richter Gedeon, a Teva, az AstraZeneca, az MSD, a DHL, a Procter & Gamble, a UPC, az Air France, a Vatera, az Office Depot, a Junior Achievemen és a ColourBird.com találhatóak. Belső tréningek téméi
Online konverzió
KPI és a ROI
Internet branding
Internet stratégia
Keresőmarketing
E-mail marketing
Online marketing
Online PR
Online reklám
Piac- és közvéleménykutatás
Webanalitika
B2B marketing
B2C marketing E-kereskedelem
"Nebojsa megbízható szakmai tapasztalata többször bizonyított olyan speciális iparágban is mint, amilyen a gyógyszeripar"
Bakator Szilvia,
Bayer Hungaria
|