Online marketing valamint online pr tréningek és tanácsadás marketingkommunikációs döntéshozóknak You can subscribe to this discussion group using an RSS feed reader. 

Damjanovich Nebojsa

online kommunikációs tanácsadó és tréner

7 ellenőrző kérdés
e-mail hírlevél tervezésnél és üzemeltetésnél - eBook


Most ajándékként ezt a tippekkel tele, 21 oldalas eBook-ot kapja INGYEN ha feliratkozik a hírlevelemre!

"Nélkülözhetetlen lépések az e-mail hírlevél üzemeltetésében"
Egy olvasó

Nyomtatható verzió
Nyomtatás
Politikusi webnaplók
Online pr


Vendégszerzőm: Lánczi Éva (a cikk megjelent 2004. november 25. a 168Óra-ban)

A jó politikus megtalálja az utat a választókhoz. A rossz politikus megpróbálja elkerülni azt. A mondás igaz az internet világában is. A legrövidebb út a neten a blog, vagyis a naponta frissülő, objektív információk mellett szubjektív, személyes meglátásokat tartalmazó online napló. Ideális kampányeszköz, de a válságok kezelését is könnyebbé teszi. Magyarországon nem használják. Amerikában Bush és Kerry többtucatnyit is magáénak tudhatott az elnökválasztás alatt. Szerzőnk a politikai webnaplókból szemezgetett.

A weblog elkészítése az internettől ódzkodók számára is gyerekjáték. Nem kell hozzá különleges technikai tudás. Míg egy honlap felépítése sokszor hónapokba telik, milliókat emészt fel, programozók, marketingesek és dizájnerek csapatmunkájának a gyümölcse, addig a blog öt perc alatt létrehozható.
Az online naplónak már megjelenésekor nagy politikai karriert jósoltak. Az igazi áttörés az amerikai választások kapcsán következett be. Nemcsak az Egyesült Államok elnökjelöltjeinek, de a választásokon indult politikusok nagy részének is elindult a személyes naplója. Sőt. A hivatalos weblogokon kívül többtucatnyi nem vagy félhivatalos, a két elnökjelöltről és a kampányról beszámoló blog is működött. Ilyen a még ma is napi ötszázezer látogatóval számoló DailyKos.com, amely az amerikai "nemzet állapotjáról" kíván beszámolni.

A Kos blogra érdemes figyelni. Ez az a webnapló, amelyet John Kerry saját blogjában kedvencei között sorolt fel. Majd hivatalos közleményben tudatta, hogy a blog linkjét (azaz az oldalra mutató hivatkozást) eltávolította a blog.johnkerry.comról. Az ok egy nem túl szalonképes bejegyzés az iraki háborúval kapcsolatban. A magánnaplók bejegyzései ma már nem tűnnek el a süllyesztőben. Az elnökjelöltektől a Wall Street Journalig mindenki számon tartja őket.

"Kerry hivatalos blogja példaértékű lehet minden politikus számára" - mondja Damjanovich Nebojsa online kommunikációs tanácsadó, aki szerint nem kis bátorság kell ahhoz, hogy egy politikus "bevállalja" a naplóírást. Ám aki megteszi, sokat nyerhet vele.
Az elsőséget Gary Hart volt amerikai szenátor tudhatja magáénak. A demokrata honatya másfél éve úttörő vállalkozásként hirdette meg weblogját: "Most, hogy Amerika háborút visel, és az ország gazdasági helyzete tovább súlyosbodik, fontos, hogy az alternatív hangok is hallatszanak. Egyike akarok lenni ezeknek a hangoknak, ezért indítok blogot. Az internet a legfontosabb új médium. Várom olvasóim hozzászólásait." "Gary, mitől vagy te más, mint a többi gazdag, öreg, fehér fazon, akinek megadatott az a luxus, hogy nagyban politizáljon?" - érkezett pár perc múlva az első kritikus megjegyzés. Majd egy éven keresztül több száz hozzászóló kommentálta Hart minden egyes írását. A politikust azonban nem zavarták a kemény, anonim támadások.

"A szokásos egyirányú kampány mellett a jelöltek gyakran utaznak vidékre, hogy élőben magyarázhassák programjukat, és válaszoljanak a választópolgárok kérdéseire. A blog ebben óriási segítséget nyújt. Egy olyan országban, ahol sokan használják az internetet, állandó kapcsolat jöhet létre a jelöltek és a választók közt. A blogot is moderálni kell, de ettől még nem válik kevésbé demokratikus, érdektelen olvasmánnyá. Főleg ha a webnapló fennmarad a jelölt mandátuma alatt. Így könnyen utána lehet nézni a korábbi, jól hangzó ígéreteknek" - vélekedik Damjanovich.

Magyarországon az online politikai hirdetések zöme megreked az interaktivitást nem igénylő, nyomtatott sajtóreklámokhoz hasonló szalaghirdetések szintjén. Ezalól talán csak az SZDSZ mikrosite-jai jelentenek kivételt, amelyek időről időre "megszavaztatják" a látogatókat egy-egy aktuális politikai kérdésben. A pártok weboldalain nincs olyan hely, ahol összetalálkozhatna az olvasó a politikussal. Hivatalos sajtóanyagok, fotógalériák, programnaptárak mindenhol fellelhetők. Sőt, moderált és teljesen magára hagyott fórumok is, ahol a vitázók egymás torkának eshetnek.

A magyar politikus azonban inkább kimarad a "virtuális perpatvarból", nem hagy közvetlen támadási felületet. "Ez többek között annak is betudható, hogy itthon az online kultúra gyerekcipőben jár, és nem használják elegen az internetet. Nem beszélve a profi kivitelezőkről, akik szintén hiányoznak" - mondja Damjanovich Nebojsa. Tőlünk nyugatra ezzel szemben online naplót ír minden valamirevaló politikus. Az angol parlamenti képviselők kilencven százalékának van weboldala, és ezek jelentős része személyes naplóval is kiegészül. A tengerentúlon pedig maguk a blogszolgáltatók csábítják a még hezitáló honatyákat. "Ingyenes blog minden jelöltnek a 2004-es kanadai választásokon!" - hirdette magát például a Blogware nevű kanadai cég.

A blogból Amerikában nemcsak így kovácsolnak előnyt a politikusok. A demokrata Howard Dean ugyan tartózkodott a saját napló írásától, ám egy igen nagy látogatottságú weblogon, a Blog for America című online naplón elhelyezte hirdetését. Az internetes reklám adakozásra szólította fel a politikus híveit - nem kis sikerrel. Deannek a forradalmi ötlet több millió dollárt hozott a konyhára. A 25 és 5000 dollár közti támogatásokat interneten utalhatták el Dean követői. Bebizonyosodott: a politikával foglalkozó online naplók hirdetési felületeinek megvásárlása nem csak pr-szempontból jó ötlet, de a pártbüdzsét is megsokszorozhatja.

A tanácsadók szerint a webnapló közvetlensége és stílusa sokkal hitelesebbé teszi a politikust a választópolgárok szemében. A hazai politikusok azonban egyelőre nem kísérleteznek a naplóírással.
Kivételt jelent Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere, aki elsőként és eddig egyetlenként jelent meg személyes naplójával az online porondon. A nagy nekibuzdulást jól láthatóan az európai parlamenti választások és a szabad demokrata politikus "villaügyei" indokolták. A személyes hangvétel kritériumát a Demszky.hu ügyesen teljesítette. A horvát ingatlanokkal kapcsolatban például amolyan honi Petrocelliként szólalt meg a főpolgármester: "...nehéz volt belelátni a szépet. Néhányan bolondnak is néztek, vajon miért fektetek be akár egy fillért is egy hegytetőn álló romos épületbe, ahol még víz sincs. Nem értették, hogy vagyok képes heteket lakókocsiban tölteni a házak szomszédságában..."
Demszky azonban, miután "kiírta magából" horvátországi nyaralójának "igaz történetét", be is fejezte naplóját. Damjanovich Nebojsa szerint a rövid életű blog nem tekinthető elhibázott lépésnek. "A politikusi blogok sokszor csak egy kampányt támogatnak, a vállalati életben is gyakran csupán egy roadshow erejéig él a webnapló. Demszky blogja persze nem nevezhető igazi blognak, csak naplószerűen vezették. Ennek ellenére nagyon jól működött" - meséli.

Az MDF honlapján egyelőre üresen tátong a pártnapló. Csupán elrejtve, március idusa környékén találhatunk néhány tesztbejegyzést. A nyilvános oldalak azonban azt sejtetik, hamarosan elindul a magyar demokraták weblogja.
Vannak, akik nem kampányidőszakban használják a webnaplót a választókkal való kapcsolattartásra. Jó példa erre Dél-Dakota leköszönő szenátorának, a demokrata Tom Daschle-nak a blogja. Ő Tom utazásai címmel a szenátusi holtszezonban, nyaranként vette nyakába az államot, és útközben tudósította a választópolgárokat "kalandozásairól". A weblogból megtudhatjuk többek között, hogy Tom sokáig időzött egy huroni barbecue-n, ahol az egészségügyi reformról beszélt két grillezett pulykamell között, majd a parti után, az eldobott szerpentinek és papírtányérok közt mély beszélgetésbe keveredett a létminimumon élő takarítóval, Johnnal.

"A blog nem mindenható. Nem is kihagyhatatlan eszköz. Internetes naplók nélkül is nyertek már választást a politikusok" - mondja némi iróniával Damjanovich. A lényeg: egy politikai weboldal igazi értéke - legyen szó statikus holnapról vagy folyamatosan pörgő weblogról - a tartalmából és a mögötte rejlő célokból fakad. A technológia csak eszköz. Az internetes naplók olvasói követelik "napi betevőjüket". Azonban nem mindegy, mi a "menü".

(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!

Nyomtatható verzió
Nyomtatás

Az ügyfeleim többek közt a Vodafone, a NOKIA, a HVB Bank, a Raiffeisen Bank, a GlaxoSmithKline, a Bayer, a Richter Gedeon, a Teva, az AstraZeneca, az MSD, a DHL, a Procter & Gamble, a UPC, az Air France, a Vatera, az Office Depot, a Junior Achievemen és a ColourBird.com találhatóak.

Belső tréningek téméi

Online konverzió
KPI és a ROI
Internet branding
Internet stratégia
Keresőmarketing
E-mail marketing
Online marketing
Online PR
Online reklám
Piac- és közvéleménykutatás 
Webanalitika
B2B marketing
B2C marketing
E-kereskedelem

"Nebojsa megbízható szakmai tapasztalata többször bizonyított olyan speciális iparágban is mint, amilyen a gyógyszeripar"
Bakator Szilvia,
Bayer Hungaria