Online marketing valamint online pr tréningek és tanácsadás marketingkommunikációs döntéshozóknak You can subscribe to this discussion group using an RSS feed reader. 

Damjanovich Nebojsa

online kommunikációs tanácsadó és tréner

7 ellenőrző kérdés
e-mail hírlevél tervezésnél és üzemeltetésnél - eBook


Most ajándékként ezt a tippekkel tele, 21 oldalas eBook-ot kapja INGYEN ha feliratkozik a hírlevelemre!

"Nélkülözhetetlen lépések az e-mail hírlevél üzemeltetésében"
Egy olvasó

Nyomtatható verzió
Nyomtatás
Tükröm, tükröm, mondd meg nékem - a website analitika alapjai
Webanalitika

A website naplófájl riportok (látogatottsági statisztikák) információs aranybányát jelentenek mindenkinek, aki időt szán az adatok értelmezésére. Aki ezt nem teszi meg napi vagy heti rendszerességgel, nem tudhatja, hogy az internet marketinggel kapcsolatos befektetései megtérülnek-e avagy sem. Nem kap kellő visszajelzést arról, hogy menyire felhasználóbarát a website-ja, milyen hatékonysággal éri el üzeneteivel a felhasználókat és milyen meg nem valósult igényeik vannak.

Igaz, hogy a szoftver által generált riportok rengeteg felesleges adatot is tartalmaznak, nehéz eligazodni a sok grafikon és felesleges link között. Hogyan találjuk meg az igazán fontos információkat, hogyan tudjuk meg, hogy mi az, ami fontos és hogyan használjuk ki ezeket a válaszokat stratégiai döntéshozatalnál? Íme néhány lépés:

1. Ismerje meg a website-ja célcsoportjait!
Először is, ismerjen meg minden célcsoportot, amely ellátogathat a website-jára. Fontos tudnia azt is, hogy miért keresik fel a weboldalt. Ez biztosan ismerősen hangzik, de tapasztalataim szerint, gyakran figyelmen kívül hagyjuk valamelyiket a következőkből:
- Vállalati alkalmazottak
- Website-unk fejlesztői
- Jelenlegi és potenciális partnerek
- Média (sajtóképviselők)
- Álláskeresők
- Versenytársak

Ha például Önnek még nincs online sajtószobája és a médiakapcsolatokat szeretné erősíteni, akkor ez a költséghatékony eszköz lehet az egyik megoldás. A sajtó képviselői egyre inkább az interneten keresnek információkat, és nagyon örülnek előkészített anyagoknak, mint amilyenek a sajtótájékoztatók, letölthető nyomdailag előkészített képek, önéletrajzok, kapcsolatok és más konkrét információk a céggel és a menedzsmenttel kapcsolatban.

2. Legyen tisztában céljaival!
Pontos célok meghatározása szükséges az eredmények értékeléséhez. Ez nem csak a teljes website-ra vonatkozik, hanem egy-egy oldalcsoportra is. Bár sok weboldal sok információt nyújt, a cselekvésre való felhívás nélkül (call to action) azt érjük el, hogy a látogató nem egészen azt teszi, amit mi szeretnénk. Inkább távozik, minthogy gondolkozzon azon, hogy mit is akartunk tőle valójában. 

3. Pontos kérdések meghatározása
Ha megismerte website-ja célcsoportjait és meghatározta a célokat, megtette az első lépéseket a webanalitikai adatok (a naplófájl) értelmezésében.
Most már felteheti kérdéseket a website-ja hatékonyságáról, melyek válaszait megtalálja a naplófájl riportjában. Íme néhány példa:

- Eredményesek-e a hosszú oldalak?
Sokszor láttam olyan website-okat, mely oldalai több mint 4-5 képernyő hosszúak, és melyek lényeges tartalma a közepén vagy egészen a végén található. Sok látogató nem fogja odáig gördíteni az oldalt, hogy az egészet elolvassa, ha már az elején nem találja elég érdekesnek azt. Ezért esetleg nem is fog reagálni oldalunk őt érintő tartalmára.

Ez történik az ön website-ján? Monitorozza azokat a linkeket, amelyek az oldala közepén vagy a végén találhatóak, hogy megtudhassa hányan kattintanak a belső oldalakra ezeken a linkeken keresztül. Mekkora a látogatók átlagosan eltöltött ideje ezeken az oldalakon? Mire kattintanak, és ezek tényleg azok az oldalak-e, ahova mi szeretnénk őket vezetni?

- Mik a leglátogatottabb tartalmak?
A riport megmutatja a site-ja leglátogatottabb oldalait. Ebből megtudhatja, hogy mely tartalmak tetszenek a látogatóknak leginkább, és mely részeket kellene továbbfejleszteni, hogy érdekesebbek legyenek.

- Milyen a site hatékonysága?
A site üzemeltetésével vásárlást, regisztrációt, adatszolgáltatást, vagy más egyéb reakciót várunk a látogatóktól. Ha a site nem, vagy csak igen rossz arányban éri el ezt a hatást, akkor valami nincsen rendben. Potenciális problémák lehetnek:
* Csak Ön hiszi, hogy az ajánlata csábító - a látogatói nem. Gondolja újra az ajánlatot és a leírását. Az is lehet, hogy az ár túl magas.
* Önnek kiváló ajánlata van, de az oldal "kreatívja" nem képes átadni ezt az értéket.
* Valami más megállítja a látogatókat, lehet hogy túl sok információt kér, vagy a vásárlási folyamatok a weboldalon nem átláthatóak, és a látogatók nem fejezik be a megkezdett vásárlást, ürlapkitöltést stb.
 
- Mely marketing aktivitás sikeres?
A site hatékonyságán keresztül az egyes kampányok hatékonyságát is megmérhetjük. Ha a hatékonysági mutatókat külön vizsgáljuk annak figyelembe vételével, hogy az egyes látogatók honnan érkeztek a weboldalra, akkor könnyen összemérhetjük a különböző kampányok, linkcserék hatékonyságát is! A banner kampányból nyert CTR (rákattintási arány) semmit sem jelent önmagában, ha ezeket az adatokat figyelmen kívül hagyja. Tudnia kell egészen pontosan, hogy a látogatók forgalma milyen százalékban jött:
- Website cím begépeléssel/a kedvencekből való előhívással
- E-mail marketing kampányaiból,
- Banner kampányaiból
- Keresőeszközökből
- Off-line kampányai miatt

A riport nem fogja megoldani a problémáinkat, de mindenképpen segítséget nyújt abban, hogy felismerjük a problémákat.

4. Teszt
Jó hír az, hogy a website tökéletes eszköz új termékek, szolgáltatások vagy ötletek tesztelésére. Mindent, a legkisebb változtatást is, részletesen követhet naplófájl elemző szoftverével.

5. A rákeresések nyomában
Belső keresések monitorozása elárulja azokat a szavakat és szócsoportokat, amelyekre a látogatók rákeresnek, miután a website-ra érkeztek.
Ezekből az derül ki, hogy mely tartalmakra kíváncsiak még, amelyekre az Ön website-ja nem ad válaszokat. Ha a keresési eredmények közt nem találnak megfelelő válaszokat, akkor az is lehet, hogy azonnal távoznak, hisz ezen az oldalon sincsenek azok az információk amelyeket keresnek.

A naplófájl elemzésekre (riportokra) úgy tekintek, mint 100%-ig pontos piackutatási adatokra. Akár használja piackutató cégek szolgáltatásait, akár nem, ezeknek a statisztikai szoftvereknek az alkalmazása szükséges ahhoz, hogy a website-ját felhasználóbaráttá tegye, a látogatóit pedig jobban megismerje és a saját befektetéseit jobban átlássa.

(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!

Nyomtatható verzió
Nyomtatás

Az ügyfeleim többek közt a Vodafone, a NOKIA, a HVB Bank, a Raiffeisen Bank, a GlaxoSmithKline, a Bayer, a Richter Gedeon, a Teva, az AstraZeneca, az MSD, a DHL, a Procter & Gamble, a UPC, az Air France, a Vatera, az Office Depot, a Junior Achievemen és a ColourBird.com találhatóak.

Belső tréningek téméi

Online konverzió
KPI és a ROI
Internet branding
Internet stratégia
Keresőmarketing
E-mail marketing
Online marketing
Online PR
Online reklám
Piac- és közvéleménykutatás 
Webanalitika
B2B marketing
B2C marketing
E-kereskedelem

"Nebojsa megbízható szakmai tapasztalata többször bizonyított olyan speciális iparágban is mint, amilyen a gyógyszeripar"
Bakator Szilvia,
Bayer Hungaria