Online marketing valamint online pr tréningek és tanácsadás marketingkommunikációs döntéshozóknak You can subscribe to this discussion group using an RSS feed reader. 

Damjanovich Nebojsa

online kommunikációs tanácsadó és tréner

7 ellenőrző kérdés
e-mail hírlevél tervezésnél és üzemeltetésnél - eBook


Most ajándékként ezt a tippekkel tele, 21 oldalas eBook-ot kapja INGYEN ha feliratkozik a hírlevelemre!

"Nélkülözhetetlen lépések az e-mail hírlevél üzemeltetésében"
Egy olvasó

Nyomtatható verzió
Nyomtatás
Van-e értelme a vállalati blog-nak?
Online pr

"Ma több mint 4 millió blog létezik a világon, és ahogyan nő a számuk, úgy nő a vállalati felhasználók száma is" - CNN.com

Néhány évvel ezelőtt, ha gondunk támadt a főnökkel, akkor a legközelebbi kocsmában sör vagy bor mellett elpanaszkodhattunk a kollégáknak és az ismerősöknek. Manapság a nyugati országokban sok a példa, hogy a megsértődött alkalmazottak elkezdenek írni egy blog-ot, ahol természetesen a közönség már nem csak a kollégák és a közeli barátok, hanem akár az egész világ. Vállalati szempontból ez válságnak számít. A nagy Microsoft is nemrég elbocsátott egy alkalmazottat azért, mert saját blog-ban megjelentetett "nem oda illő" információkat a cégről.

Mi a blog és hogyan használható (ha egyáltalán) vállalati célokra? Lehet-e használni online pr célokra és hogyan? Mi a jelen helyzete és mi várható a jövőben? Ezekre és hasonló kérdésekre megpróbálok válaszolni a cikk végéig.

A blog egy naplószerű, kevés oldalból és képekből álló website. Mondhatnám úgy is, hogy egy egyszerűsített internetes megjelenés, melynek a tartalmi részét nagyon egyszerűen lehet frissíteni. A használata annyira egyszerű, hogy a friss tartalom begépelése után az anyag azonnal publikálható. Nem szükséges a komplikált tartalom menedzsment rendszer.

Egy barátom jelenleg világkörüli úton van. Ahelyett, hogy 20-30 képeslapot írna ismerőseinek, minden héten, hogy épp melyik országban tartózkodik és mi újság vele, egy blog-ot ír. A haverok minden új tartalomról RSS értesítőt kapnak egy linkkel, amelyre rákattintva azonnal olvashatják a barátunk kalandjait. Természetesen, a képeket is felteszi (digitális fényképezőgép segítségével). Minden feljegyzés kronológiai sorrendben olvasható és mindegyikhez hozzá szoktuk írni a mi megjegyzéseinket, ami szinten a blog-ban látható. Mivel a blog íráshoz nem kell más, mint egy számítógép internetes eléréssel és egy böngészővel, így nem nehéz megtalálni egy-egy internet-kávézót és onnan megírni az újdonságokat. (Figyelem: állítólag Új Zélandon a legdrágábbak a netkávézók:-)

Nem kell mondani, hogy az extrém utakkal foglalkozó utazási iroda már betervezte ezt az új pr eszközt a kommunikációs arzenáljába. Minden útnak vannak túravezetői, melyek feladatai mostantól a blog írása is, a túra résztvevőivel együtt. Az iroda a blog népszerűsítésével direkt bepillantást nyújthat a potenciális utasoknak egyéni módon, a résztvevők pedig, ismerősöknek jelentkezhetnek saját kalandjaikkal.

Vannak tehát, akik a blog-ot privát célokra használják (még mindig a többség), vannak akik üzleti célokat próbálnak elérni vele, és vannak akik rosszindulatúak (vagy őszinték - nézetpont kérdése).
A nyugati országokban a blog-ot leginkább a marketing, média és technológiai iparágakban használják üzleti célokra, a vállalati belső kapcsolatokban, ügyfélkapcsolatban vagy a partnerekkel való kommunikációban. Egyének karrierépítésre használják vagy promócióra. (Így van ez velem is. A http://onlinepr.freeblog.hu csak az online pr témával foglalkozó blog-om, mely többek közt promócióra is használható lesz).

"Blog egy humánabb képviselője lehet a vállalati arculatnak, mind amilyen a sajtóközlemény, vállalati website vagy a cég brosúrája." - Tom Murphy , CapeClear Software

Amit azonban nem árt megemlíteni, az az írás stílusa és tartalma. Egy vállalatban nem akárki írhat és nem akármiről. Gondoljuk csak bele, hogy milyen káosz jönne létre, ha többen a cégből úgy döntenének, hogy ők "segíteni szeretnének a vállalati kommunikációban" és elkezdenének blog-ot írni. Nem kell konkrétan a válsághelyzetekre gondolni - megjelenne a "válság" válsághelyzet nélkül is, és senkinek nem lenne hatalma azt irányítani vagy megállítani.

Azonban szép példa a blog műsornépszerűsítésére és a kereszt-promócióra a TV2 Megasztár Blog c. blogja: http://blog.tv2.hu/megasztar/ , mely egy kicsit komplex, de annál érdekesebb módon mutatja be a műsor főszereplőit és az eddigi történeteket.

Jelenleg a blog-ot kevés cég használja, mert nagy a félelem az ismeretlentől és kevés a vállalati know how ezen a területen.

A jövővel kapcsolatban szerintem, csak kevés vállalat fogja kihasználni az ilyen technológiai újításokat, mert egyrészt a felsőoktatásban, másrészt a felnőttképzésben nem lehet megtalálni szofisztikáltabb oktatási anyagokat. Egy-egy szeminárium talán segít a cégeknek ötletekkel és tippekkel, de az igazi változásokhoz ez kevés. (Sajnos, kicsi a piacunk, sok a komolytalan próbálkozás és sokat ártanak a dilettánsok).

(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!

Nyomtatható verzió
Nyomtatás

Az ügyfeleim többek közt a Vodafone, a NOKIA, a HVB Bank, a Raiffeisen Bank, a GlaxoSmithKline, a Bayer, a Richter Gedeon, a Teva, az AstraZeneca, az MSD, a DHL, a Procter & Gamble, a UPC, az Air France, a Vatera, az Office Depot, a Junior Achievemen és a ColourBird.com találhatóak.

Belső tréningek téméi

Online konverzió
KPI és a ROI
Internet branding
Internet stratégia
Keresőmarketing
E-mail marketing
Online marketing
Online PR
Online reklám
Piac- és közvéleménykutatás 
Webanalitika
B2B marketing
B2C marketing
E-kereskedelem

"Nebojsa megbízható szakmai tapasztalata többször bizonyított olyan speciális iparágban is mint, amilyen a gyógyszeripar"
Bakator Szilvia,
Bayer Hungaria