Nyomtatható verzió vissza az oldalra
Keresőmarketing
Hazánkban a keresőmarketing kifejezés, leginkább a hirdetés optimalizált elhelyezését jelenti a keresőgépek találati oldalain, figyelemfelkeltő helyeken. A gondolat jó, de a tervezés alatti ROI modellezés és a kampány utáni értékelés még idegen sokak számára.
A kihívás
Minek nekünk keresőmarketing? - kérdezné a marketingvezető.
A szakkifejezés SEO "search engine optimization" azaz "keresőgépekre való optimalizálás" (tükörfordításban) azóta létezik, amióta van internet.
A keresőgépekre történő optimalizálásnak kettős szerepe van, az első, hogy a keresőgépek elsődleges website látogatói forgalomgenerálási eszköznek számítanak. Elérni a top elhelyezéseket a keresőgépek találati oldalain, és az egyébként is a témára kíváncsiakat a website-unkra irányítani a legtökéletesebb példa az online befektetések megtérülésére. A keresőmarketing eszközeivel elérhetővé válik ez a cél sok website részére.
A SEO második szerepe az a tény, hogy a website-ok nagy hányada úgy jön létre (nem csak Magyarországon), hogy a cégeknek nincs igazi elképzelésük arról, hogy hogyan generáljanak látogatottságot. Abban az esetben, ha a website-ot reklámügynökség vagy design stúdió készíti, a "kreatív" és a "média" feladatokat teljesen különböző részlegek vagy cégek végzik. Általánosságban elmondható, hogy csak akkor várhatjuk el, hogy a látogatók generálásával is foglalkoznak majd, ha a website fejlesztését az úgynevezett interaktív ügynökségre bízzuk.
A nagy szoftverfejlesztők tovább rontanak ezen a helyzeten úgy, hogy olyan felhasználóbarát rendszereket terveznek, amelyek bátorítják a cég "kreatívabb" munkatársait - tervezzenek website-ot már létező szoftverekből (QuarkXPress, Word, PowerPoint stb.). Ezek az internetes megjelenések azután (természetesen) nem hoznak eredményeket, ami a folyamat elejére viszi a vállalkozást: szakcéggel megtervezni és a keresőkre optimalizálni a website-ot.
Az a baj, hogy ezek a cégek nem is sejtik, hogy hol a gond. Hisz a website-juk "király" és minden ugyanúgy megtalálható rajta, mint a "nagyoknál". Az igazság az, hogy ők nem veszik figyelembe azokat a szabályokat, amelyek szerint a keresőgépek keresnek, és így nem is "láthatóak" a találati oldalakban.
A megoldások
Reklám és/vagy a website optimalizálása keresőgépekre
A website népszerűsítésének egyik megoldása, amikor a reklám- és médiaügynökségekről beszélünk, az online és offline reklámkampány. A website-ot, mint minden más terméket vagy szolgáltatást, meg kell hirdetni, és erre legalkalmasabb eszköz az interneten a banner - mondják ők. Az ára lassan, de biztosan esik (már 1-2 forintért is lehetséges hirdetni) és a nagy cégek nem is gondolkoznak más megoldásokban. A bannert különböző targetálással (célzással) elhelyezik a többé-kevésbé értékes site-okon, és a dolog el van intézve. A kampány végén ott van a "hatalmas" 1% körüli átkattintási arány és mindenki ünnepel.
A website látogatók generálására jobb és költséghatékony megoldások is léteznek. Az egyik a website optimalizálása, hogy a keresőgépek könnyebben "megtalálják", a másik pedig, amikor fizetünk a találatokon belüli hirdetés elhelyezésre. (Erről hamarosan bővebben fogok írni)
A keresőmarketing veszélyei
A "csináld-magad" megoldások általában sehova nem vezetnek. A különböző keresőgépek szabályait és a keresési algoritmusok működési elveit (mi mindent vesz figyelembe, és hogyan építi a találati sorrendet egy keresőgép) csak a szakemberek ismerik. Az optimalizálás után nem lehet azonnali eredményeket várni, hisz a regisztráció a keresőkbe akár 4-8 hétig is eltarthat. A már működő (nem új) website-oknál hasznos valamilyen web analitikai szoftvert is használni, mert belőle olyan információkat nyerhetünk, mint például a leggyakrabban használt rákeresési szavak és szócsoportok. illetve keresőgépek.
Összefoglaló
Kimutatható, hogy az egyik leggyorsabban megtérülő befektetés az interneten a keresőmarketing használata. A szabályok egyértelműek: az internetezők szokásai meghatározóak! Az internet marketing erőfeszítések első lépései közé tartozik a website látogatók (jövőbeni fogyasztók) szokásainak az elemzése.
(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!
Damjanovich Nebojsa elérhető: 1056 Budapest, Irányi u. 15., Tel/fax: (1) 328-5080, nebojsa@damjanovich.hu, www.damjanovich.hu