Damjanovich Nebojsa

online kommunikációs tanácsadó és tréner

Nyomtatható verzió vissza az oldalra

Mit írnak rólunk az interneten?

Online pr

Naponta több száz hír/cikk jelenik meg az interneten, a Webaudit.hu (Median) legfrissebb adatai pedig azt mutatják, hogy munkanapi átlagban, a top 5 magyar website hálózatában 1 500 000 egyéni látogató 25 000 000 oldalt tölt le. Akárhogy is ítéljük meg a kb. 20%-os internet penetrációt, az előbbi adatokat nem lehet figyelmen kívül hagyni.

Az interneten nem csak az jelenik meg egy cégről, amit a saját website-ra feltett vagy az, amit sajtóközleményként kiküldött az online média részére, hanem az is, amit nem tervezett publikálni. Naponta többször előfordul, hogy egy vállalat neve vagy a terméke/szolgáltatása megjelenik valamilyen website-on hír, cikk vagy más formában, és a cégek többségének fogalma sincs erről. Persze, feltételezik, hogy a nevük elhangzása megfelelő környezetben és a nekik megfelelő módon történt.

Ennek orvoslására léteznek különböző szolgáltatók, akik médiafigyeléssel foglalkoznak. Többen már az internetet (általában hír website-okat) is monitorozzák. A feladat már csak az, hogy egy ilyen cégektől megrendeljük a megfelelő iparág híreit, és naponta vagy hetente szemlézzük azokat cégünk nevét keresve.

Ha a versenytársainkat is szeretnék megfigyelni, akkor a szemlézés kettős kell, hogy legyen, és ez már bonyolítja a munkát. A dolog lényege az, hogy a kapott anyagban meg kell keresni a cégünk (illetve versenytársaink), termék vagy szolgáltatás nevét, ami után elkezdhető az elemzés. Ha azonban nem találkozunk pl. a "Matáv" szóval, helyette a "legnagyobb hazai telekom szolgáltató" szerepel, akkor nem biztos, hogy ezt észre fogjuk venni.
 
Sokkal egyszerűbb lenne, ha egy olyan eszköz állna rendelkezésünkre, amely az egész Magyar internetet (és nem csak egy pár website-ot) automatikusan monitorozni tudna. Továbbá képes lenne informálni bennünket, mondjuk napi szinten arról, hogy cégünket, termékeinket és szolgáltatásainkat, iparágunkat (versenytársainknál ugyan ezek a paraméterek) mikor és melyik weboldalon és milyen szövegkörnyezetben jelentették meg. Ha az előbbi paraméterek (szavak) ki vannak emelve a szövegből, akkor az elemzés gyerekjáték.

Örömmel tájékoztatom Önöket, hogy a gyerek már megszületett, és a neve Google Alert (www.googlealert.com). Igaz, a szolgáltatás használati utasítása nem olvasható magyarul, de ennek fejében ingyenes. Nem, nem gépelési hiba, a szolgáltatás ingyenes! A Google ugyan tervezi a szolgáltatást komplexebbé tenni, és az a változat már fizetős lenne, de a jelenleg elérhető BETA változat teljesen ingyenes.

A Google Alert-el monitorozhat bármit.
Sokan azért használják, hogy a saját nevükkel vagy az érdeklődési körükkel kapcsolatos újdonságokat napi rendszerességgel megkaphassák. Én cégneveket, termék és szolgáltatás neveket illetve iparág fogalmakat monitoroztam, és ezekre vártam a napi újdonság listát. Kellemesen csalódtam, ahogy szerintem Ön is fog, ha kipróbálja a szolgáltatást.
Minden olyan írásos tartalom az egész itthoni interneten, mely a megadott kulcsszavakat és más paramétereket tartalmazza nem lesz az Ön számára ismeretlen többé, sőt az újdonságokat napi rendszerességgel megkapja a saját e-mail címére vagy RSS formában, feltüntetett kulcsszavakkal.

Hogyan működik ez a gyakorlatban?
A szolgáltatás a Google jól ismert keresőjére épül, ami azt jelenti, hogy az általunk keresett fogalmakat a Google saját adatbázisából fogja napi gyakorisággal elemezni és számunkra kiküldeni. A Google Alert szolgáltatásba beregisztrálás után, amikor megadtunk az e-mail elérésünket illetve a jelszavakat, elkezdhetünk azt használni. Magyarul, be kell írni azokat a szavakat, amelyekre riportot szeretnénk kapni, mint pl. cégnév, versenytárs cégneve, terméknév vagy iparág. A beállítások során megtalálunk komplex keresési lehetőségeket is, ahol keresést elsősorban a magyar nyelvet és a Magyarországi website-okat érdemes beállítani, hisz a külföldön megjelent írások nem minden céget érdekelnek. (Megjegyzés: lesz vállalat, akinek a külföldi sajtó is fontos, mint pl. a hazai Graphisoft). A többi paraméter megadása után már csak az első napot ki kell várni, az első eredményekkel. A monitorozás szinte minden, az interneten megtalálható fontos dokumentum formátumban lehetséges (HTML, PDF, DOC, PPT, RTF, PS és XLS). Az eredménylista pontosan olyan lesz, mint a Google keresőnek a találati oldalai.

A Google Alert-et olyan médiaóriások dicsérik mint a USA Today, BBC, Wired Magazine, International Herald Tribune, The Guardian, The Miami Herald és még sokan mások.

A PR menedzserek vagy az asszisztensei mostantól nyugodtabban alhatnak, mert legalább az egyik médiát "le tudták fedni" szinte tökéletesen, azaz monitorozni - mondhatná valaki.

A dolog azért nem ilyen egyszerű. A Google Alert nagyszerű szolgáltatás, de vannak hátrányai is.

(c) Copyright 2002-2004 Damjanovich Nebojsa. Minden jog fenntartva. Engedélyt adok a cikkek tartalmának reprodukálására a "Damjanovich Nebojsa, online kommunikációs tanácsadó és tréner www.damjanovich.hu" mint forrás megjelölésével. A megjelentetést, kérem, minden esetben jelezze nekem!

Damjanovich Nebojsa elérhető: 1056 Budapest, Irányi u. 15., Tel/fax: (1) 328-5080, nebojsa@damjanovich.hu, www.damjanovich.hu